مردی شناگر با بدن بدون مو

حذف موهای زائد در بین ورزشکاران بسیار رایج است.

با اینکه داشتن مو‌های بدن طبیعی و نرمال است، اما برخی از افراد به دلایل فرهنگی، بهداشتی، زیبایی‌شناختی یا فعالیت ورزشی که می‌کنند ترجیح می‌دهند بدنی بدون مو داشته باشند. هنگامی که به دنبال حذف موهای زائد هستید؛ انتخاب‌های زیادی وجود دارد. معمول‌ترین گزینه‌ها عبارتند از اصلاح با تیغ، کرم‌های موبر، الکترولیز، موچین، نخ، لیزر و اپیلاسیون.

اصلاح با تیغ

این روش سریع و مقرون به صرفه‌ترین گزینه، اما با کمترین نتایج مطلوب می‌باشد. اصلاح با تیغ عمل استفاده از تیغ برای از بین بردن مو است. مو‌ها از سطح پوست برداشته می‌شود و پوست را برای مدت زمان کوتاهی 24 ساعت یا کمتر صاف می‌کند. به نظر می‌رسد که زدن مو‌ها با تیغ باعث تقویت فولیکول‌ مو می‌شود و به مرور زمان مو‌ها ضخیم‌تر و متراکم‌تر می‌شود. در نتیجه زمانی که مو دوباره رشد می‌کند، محل رشد مو زبر می‌شود. مو‌های رشد کرده و فولیکول‌های مو‌های تیره که بیشتر در پا‌ها و زیربغل دیده می‌شوند نیز شایع هستند. به این موارد خراش و چسب زخم‌ها را نیز اضافه کنید که مانع اصلاح درست می‌شود. بدین صورت اصلاح با تیغ کمترین امتیاز را بین روش‌های حذف مو دارد.

الکترولیز

در الکترولیز یک جریان الکتریکی به فولیکول مو وارد می‌شود که ممکن است مو‌ها را به مرور زمان از بین ببرد و گاهی اوقات برای همیشه. در این روش ممکن است جلسات زیادی طول بکشد تا به نتایج دائمی دست یابید. با توجه به زمان طولانی که برای این کار صرف می‌شود، حدود 1 دقیقه برای هر مو، بیشتر برای نواحی کوچک استفاده می‌شود. نسبت به سایر روش‌ها، این روش درد زیادی دارد. امتیاز این روش در حذف موثر مو‌های خاکستری است.

کرم موبر

کرم‌های موبر به شکل کرم، ژل یا فوم حاوی مواد قوی مانند کلسیم هیدروکسید، سدیم هیدروکسید و پتاسیم هستند که کراتین مو را از بین می‌برند و در عرض چند دقیقه موها‌ را حذف می‌کنند. این روش در عین مقرون به صرفه بودن امکان تحریک پوست را دارد به همین سبب قبل از استفاده باید بر روی منطقه کوچکی از پوست تست شود. کرم‌های موبر مو‌ها را کمی از زیر سطح پوست از بین می‌برند و در نتیجه چند روز بیشتر از اصلاح با تیغ پوستی صاف را تجربه خواهید کرد.

موبر

حذف موهای زائد پا با کرم موبر

کرم موبر کنز در دو حجم متفاوت برای صورت و بدن از بهترین محصولات کرم موبر در بازار ایران است.

استفاده از نخ (بند انداختن)

زمانی که شما حساسیت پوستی به موم دارید؛ استفاده از نخ انتخاب مناسبی است، اما این روش بسیار دردناک است. بند انداختن می‌تواند مو‌ها را بشکند و مو‌های زائد را نیز به طور کامل از بین نبرد. بیشتر از این روش بر روی ناحیه‌های کوچیک و پوست صورت استفاده می‌شود که ممکن است برخی افراد دچار آکنه بعد از استفاده از آن شوند.

بند انداختن

بند انداختن از روش‌های متداول موهای صورت – منبع عکس: وبسایت Sugar Me

استفاده از موچین

از بین بردن مو با استفاده از موچین مقرون به صرفه و نسبتاً سریع است، اما نکات منفی بیشتری نسبت به نکات مثبت دارد. استفاده از موچین بسیار دردناک است و فقط برای نواحی کوچک مانند ابروها یک گزینه معقول محسوب می‌شود، اما برای کل ناحیه استفاده از موچین عملی نیست.

مقایسه لیزر/IPL

این روش نسبتاً دردناک و پرهزینه است و موجب کاهش گسترده موها به طور دائمی یا برای مدت زیاد می‌شود. در روش لیزر مو‌های زائد از پرتو‌های نوری استفاده می‌شود که توسط ملانین موجود در مو جذب می‌شود؛ سپس مو‌ها و فولیکول‌های مو از بین می‌رود. حدوداً بعد از 6 جلسه که البته بستگی به جنس مو دارد؛ مو‌ها از بین می‌روند. با اینکه لیزر عمدتاً یک روش دائمی محسوب می‌شود اما همه موها برای همیشه حذف نمی‌شوند و در این روش هم ممکن است مو بعد از گذشت مدتی مجدداً برگردد بنابراین ممکن است همچنان به روش‌هایی مانند اپیلاسیون یا اصلاح محتاج باشید.

زنی در حال لیزر موهای پاهایش

حذف موهای زائد با لیزر ماندگاری بالایی دارد

نکته مهم دیگری که در مورد لیزر وجود دارد این است که لیزر برای پوست‌های روشن ایمن است. محدودیت عملکرد لیزر نیز زیاد است و بر روی مو‌های روشن و خاکستری کارایی بالایی ندارد. بهترین گزینه برای روش لیزر افراد با پوست روشن و موهای تیره هستند.

استفاده از اپیلاسیون

کارآمد، ماندگاری طولانی، مقرون به صرفه بودن و دسترسی راحت اپیلاسیون را به راحت‌ترین روش حذف مو تبدیل می‌کند. باتوجه به مقایسه روش‌های حذف مو می‌توانید متوجه شوید چرا اپیلاسیون انتخاب شماره یک است. صنعت اپیلاسیون همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد زیرا افراد بیشتری تیغ را رها می‌کنند و به سالن می‌روند. تنوع محصولات در این حیطه بسیار زیاد است. از موم‌های سرد تا گرم در مدل‌ها و ترکیبات گوناگون می‌تواند برای این روش استفاده شود و نتیجه مورد قبولی به دست آورد.

زنی در حال حذف موهای زیر بغل خود با موم

حذف موهای زیر بغل با موم ماندگاری بالایی دارد و به پوست لطافت می بخشد.

شرکت لاله اکباتان سالیان زیادی است که در این حیطه با برند کنز و وکسی به صورت تخصصی فعالیت می‌کند. از دسته موم های سرد آن با برند کنز چندین سال است جای خود را در محصولاتی از این دست حفظ کرده و مو‌ها را به راحت‌ترین شکل ممکن از بین می‌برد. از دسته موم‌های گرم برند وکسی می‌توان موم قالبی، کنسروی، خشابی، گرانولی و سکه ای را نام برد که هم برای افرادی عادی در خانه و هم برای متخصصین حرفه‌ای در سالن مناسب است.

References:

[1] C. Vanaeist, “Why waxing is better? Comparison of different hair removal methods,” cirepil, 9 April 2021. [Online]. Available: https://www.cirepil.com/blog/why-waxing-is-better/.