بسیاری از افراد به آن طلای مایع می گویند. از هسته تازه میوه درخت آرگان در مراکش تهیه می‌شود. روغن آرگان خالص قرن‌هاست که برای پخت‌وپز و به عنوان یک درمان خانگی برای سلامتی و زیبایی از جمله ریزش مو استفاده می‌شود. امروزه آن را می‌توان در بسیاری از محصولات مراقبت از مو و پوست یافت.

فواید روغن آرگان برای مو

روغن آرگان مملو از اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند ویتامین E است که نشان داده است فواید فراوانی برای پوست سر و مو دارد. در اینجا برخی از فواید روغن آرگان برای مو آورده شده است؛ که ممکن است به محافظت در برابر ریزش مو کمک کند.

خواص مرطوب‌کننده و حالت‌دهنده

روغن آرگان بیشتر به عنوان مرطوب‌کننده پوست و مو استفاده می‌شود؛ زیرا سرشار از اسید‌های چرب به ویژه اسید اولئیک و اسید لینولئیک است. تحقیقات نشان داده است که این روغن‌ها ساقه مو را نرم و به حفظ رطوبت مو‌های شما کمک می‌کند. روغن آرگان همچنین به دلیل داشتن ویتامین E یک لایه چربی برای مو و پوست سر شما فراهم می‌کند که ممکن است به جلوگیری از خشکی، کاهش وز شدگی و افزایش درخشندگی مو کمک کند.

تاثیر روغن آرگان در سلامت پوست سر

روغن آرگان دارای خواص ضدالتهابی و منبع غنی آنتی اکسیدانی است که برای پوست و مو مفید است. این می‌تواند به پیشگیری یا بهبود شرایط پوستی کمک کند؛ از جمله مواردی که می‌تواند روی پوست سر تاثیر بگذارد و باعث ریزش مو شود عبارتند از:

  • پسوریازیس
  • درماتیت سبورئیک

تحقیقات علمی کمی در مورد خواص ضدقارچی روغن آرگان انجام شده است. اگرچه ممکن است به درمان شوره سر کمک کند. گاهی شوره سر ناشی از وجود یک قارچ مخمر‌مانند روی پوست سر شماست.

جلوگیری از آسیب در اثر رنگ کردن مو

اسید‌های چرب با زنجیره متوسط موجود در روغن آرگان یک اثر محافظتی دارند؛ که میتواند به جلوگیری از آسیب ناشی از شستشو و حالت دادن مو کمک کند. منبع معتبر تحقیقات نشان می‌دهد که روغن‌هایی که سرشار از اسید لینولئیک، اسید اولئیک و اسید پالمیتیک هستند؛ یک لایه محافظ به مو اضافه می‌کنند که شانه‌پذیری مو را راحت‌تر و از شکستگی مو در طول حالت‌دادن و حرارت محافظت می‌کند. درمان با روغن همچنین از موخوره شدن و دو شاخه‌شدن مو جلوگیری و به مو‌های ضخیم‌تر و سالم‌تر منجر می‌شود. یک مطالعه در سال 2013 همچنین نشان داد که روغن آرگان باعث کاهش آسیب‌های ناشی از رنگ مو می‌شود.

محافظت در برابر آفتاب

روغن آرگان قرن‌هاست که توسط زنان مراکشی برای محافظت از پوست در برابر آسیب‌های خورشید استفاده می‌شود. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد؛ که فعالیت آنتی اکسیدانی موجود در روغن آرگان از پوست در برابر رادیکال های آزاد ناشی از نور خورشید محافظت می‌کند. این مزیت ممکن است به مو‌ها گسترش یابد و به جلوگیری از خشک‌شدن و سایر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک کند.

تاثیر بر روی ریزش مو

هیچ تحقیقی در مورد روغن آرگان برای ریزش مو به طور خاص در دسترس نیست، اما مزایای اثبات شده آن برای سلامت مو و پوست سر ممکن است از شکستن مو و ریزش مو جلوگیری کند. ویتامین E موجود در روغن آرگان باعث بهبود رشد مو می‌گردد. آنتی اکسیدان‌های قوی و اسید‌های چرب مغذی موجود در روغن آرگان به مرطوب نگه داشتن مو‌های شما کمک می‌کند و از آسیب‌های ظاهری و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند که این مطلب می‌تواند باعث شکستگی و ریزش کمتر شود.

ماسک مو با روغن آرگان

استفاده از روغن آرگان خالص بیشترین سود را دارد زیرا می‌توان از آن به تنهایی استفاده کرد یا آن را با سایر روغن‌ها مانند نارگیل و یا کرچک ترکیب کرد.

نحوه استفاده صحیح از روغن آرگان:

  • با استفاده از دستان خود 8 تا 10 قطره روغن آرگان را بر روی مو‌ها و پوست سر خود ماساژ دهید. مقدار موردنیاز را براساس طول مو‌های خود تنظیم نمایید.
  • به مدت 10 دقیقه به ماساژ مو‌ها و پوست سر خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که مو‌های شما از ریشه تا انتها پوشانده شده است.
  • مو‌های خود را در یک حوله یا پوشش مو بپیچید و بگذارید یک شب بماند.
  • صبح مو‌های خود را بشویید و طبق معمول حالت دهید.

شامپو آرگان

استفاده از شامپو هایی که حاوی روغن آرگان هستند؛ به داشتن مو‌های سالم کمک می‌کند همچنین میتوان مقداری شامپو را در کف دست خود بریزید و یک یا دو قطره روغن آرگان به آن اضافه کنید و دستان خود را بهم بمالید تا کاملا ترکیب شود؛ سپس آن را به مو ها زده سپس آبکشی نمایید.

نرم‌کننده

از روغن آرگان به عنوان نرم‌کننده نیز میتوان استفاده کرد تا شکستگی ناشی از شانه‌کردن و حالت‌دادن را کاهش داد. مو‌های خود را طبق روال با شامپو شسته و سپس با حوله خشک کنید؛ حال دو یا سه قطره از روغن را در دستان خود ریخته و مو‌ها را به آن آغشته کنید.

مناسب‌ترین روغن آرگان برای مو

بهترین روغن آرگان برای مو، روغن آرگان با کیفیت خوب و خالص است تا روی پوست سر و موی سر تاثیر داشته باشد. دقت داشته باشید روغن آرگانی که خریداری میکنید 100 درصد خالص و بدون هیچ ماده‌ی دیگری باشد و مصارف آرایشی در آن برچسب‌گذاری شده باشد و در یک بطری تیره رنگ نگهداری شود. به این موضوع دقت شود که روغن آرگان آرایشی بویی ندارد ولی روغن آرگان آشپزی بوی آجیلی دارد و روغن آرگان بی کیفیت ممکن است بوی تند و ترشی داشته باشد.

محصولات استلو

استلو، تولیدکننده بهترین محصولات مراقبت مو در ایران مفتخر است تا با ارائه محصولات مراقبت مو غنی از روغن آرگان، هموطنان ایرانی را از فواید این روغن ارزشمند بهره‌مند گرداند.

محصولات آرگان+ استلو

محصولات استلو – سری آرگان+