کراتین پروتئینی است که به شکل‌گیری مو، ناخن و لایه بیرونی پوست شما (اپیدرم) کمک می‌کند و همچنین به حمایت از پوست، التیام زخم‌ها و حفظ سلامت ناخن‌ و مو‌های شما کمک می‌کند.

دو شکل کراتین وجود دارد که عبارتند از آلفا کراتین که در مو، اپیدرم، لایه شاخی و ناخن پستانداران وجود دارد و بتاکراتین که در پر، پنجه و منقار پرندگان و فلس خزندگان وجود دارد.

نقش کراتین در بدن چیست؟

کراتین در بدن شما نقش حفاظتی دارد. سلامت مو، ناخن و پوست شما به میزان کراتین موجود در بدنتان بستگی دارد. غدد و اندام شما نیز حاوی کراتین هستند.

آیا کراتین برای موها لازم است؟

بدن به طور طبیعی کراتین تولید می‌کند. خز، پر و شاخ حیوانات نیز از کراتین تشکیل شده است. کراتین موجود در درمان‌های کراتینه مو معمولا از قسمت‌های حیوانی به دست می آید. کراتین جز اصلی مو است؛ بنابراین بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف مکمل‌های کراتین موهایشان را قوی‌تر می‌کند. مطالعات نشان داده است مصرف مکمل‌های کراتین هیدرولیز شده می‌تواند مو‌های شما را قوی‌تر، درخشان‌تر و نرم‌تر کند. استفاده از کراتین برای مو سبب درخشان، نرم و براق شدن مو می‌شود و سبب کاهش موخوره می‌گردد.

در طول کراتینه کردن مو مراحل ذیل انجام خواهد گرفت:

مو‌ها با شامپو مخصوص شسته و سپس با حوله خشک می‌گردد. محلول کراتین مایع را در قسمت‌های کوچک روی مو مالیده و با اتوی مو با دما بالا صاف می شود که سب نفوذ کراتین به مو‌های شما می شود. بعد کراتینه نباید مو‌‌ها را برای چند روز خیس و شسته شود؛ همچنین شاید مجبور شوید از شامپو‌ها و سایر محصولات مو برای حفظ آن استفاده نمایید.

آیا درمان‌های کراتینه مو باعث ریزش مو می‌شود؟

اگرچه تاثیر کراتین بر روی انواع مختلفی از مو‌ها متفلوت است، اما گاهی اوقات می‌توانند باعث آسیب و ریزش مو شوند. بسیاری از درمان‌های کراتینه مو حاوی فرمالدهید هستند که یک ماده‌ی شیمیایی است که به عنوان میکروب‌کش، قارچ‌کش و ضدعفونی‌کننده استفاده می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فرمالدهید می‌تواند باعث سرطان شود. علاوه بر آن عوارض کراتینه مو می تواند باعث موارد ذیل شود:

  • درد قفسه سینه
  • سرفه کردن
  • سوزش چشم
  • تهوع و استفراغ
  • مشکلات تنفسی

استفاده از کراتین در سرم، شامپو و نرم‌کننده چه تاثیری می‌گذارد؟

استفاده از این محصولات مو‌ها را در برابر آسیب‌دیدگی مقاوم‌تر و موهایی که در برابر حرارت و رنگ مو خشک شده‌اند را ترمیم می‌کند. برای شناسایی این محصولات به دنبال عبارت کراتین هیدرولیز شده در لیست تشکیل‌دهنده مواد باشید. محققان در سال 2013 به این نتیجه رسیدند که اجزای فعال کراتین یک ماده امیدوارکننده برای افرادی است که خواهان مو‌‌های قوی‌تر هستند. در سرم‌ها، ماسک و شیر‌ مو برند استلو از کراتین هیدرولیز شده به همراه مواد فعال قوی دیگر استفاده شده است که باعث کاهش موخوره، بهبود شانه‌پذیری، افزایش سلامت مو،درخشان‌کننده و جلوگیری از ایجاد وز مو می‌شود. این محصولات برای افرادی که مو‌های آسیب‌دیده و وز دارند مناسب می باشند. حتی افرادی که مو‌های خود را کراتینه کردند نیز می‌توانند از این محصولات استفاده کنند تا باعث ماندگاری بیشتر کراتین بر روی مو‌هایشان شوند.

محصولات کراتین+ استلو

ماسک موی کراتین+ استلو و شیر موی کراتین+ استلو