روتین‌های مراقبت از مو

برای اینکه مو‌های شاداب و سالمی داشته باشید باید ابتدا جنس و نوع مو خود را بشناسید. انواع مو می‌تواند ظریف یا ضخیم باشد که در یکی از این چهار دسته قرار می‌گیرند:

 • صاف (لخت)
 • موج‌دار
 • فرفری
 • گره خورده

هر کدام از این انواع مدل نقاط مثبت و منفی خود را دارند. به عنوان مثال، مو‌های صاف معمولا سریع‌تر از مو‌های مجعد چرب به نظر می‌رسند زیرا روغن به سرعت در ساقه مو راه می‌یابد.

اگر مو‌ها رنگ، دکلره و یا با مواد شیمیایی تماس پیدا کرده باشد ممکن است مجبور باشید در مورد روتین خود بیشتر فکر کنید.

روتین‌ استحمام برای انواع مو

 • ابتدا مو‌های خود را شانه کنید تا گره‌های مو کاملا باز شود. از یک شانه با دندانه‌های پهن چوبی استفاده کنید. پس از آن از روغن‌هایی مانند آرگان، نارگیل، رزماری و بادام تلخ می‌توان استفاده نمود؛ این روغن‌ها به ترمیم آسیب‌هایی که به مو در طول روز می‌تواند وارد شود کمک می‌کند. ماساژ روغن روی پوست سر و روغن تراپی باعث افزایش گردش خون می‌شود؛ که به رشد مو کمک می‌کند. باید به این مورد توجه داشت که به مقدار زیاد از حد از روغن استفاده نشود زیرا ممکن است سبب چرب شدن بیش از حد پوست سر و ریزش مو گردد. ماندگاری روغن بر روی مو‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ برای مو‌های نرمال از 30 دقیقه و برای موهای بسیار خشک تا بیش از 1 ساعت هم میتواند باقی بماند و سپس استحمام شود.
 • دمایی که برای شست‌و‌شو استفاده می‌شود بسیار مهم است. از استفاده آب خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کنید. شستن مو در دمای بسیار بالا باعث از دست رفتن رطوبت، خشکی و نازک شدن مو‌ها می‌گردد. در حین استحمام نباید مو‌ها کشیده شود؛ ماساژ دادن آرام پوست سر به همراه شامپو برای شست‌وشو کافی است. بعد از آنکه مو‌ها با شامپو شسته شد؛ از ماسک مو استفاده می‌شود. باید دقت داشت که در این مرحله آب اضافی مو با استفاده از حوله گرفته شود و به اندازه‌ی مورد نیاز از ماسک بر روی ساقه مو استفاده شود؛ استفاده از ماسک مو هرچقدر طولانی‌تر باشد به بهبود ساقه مو کمک خواهد کرد. دقت داشته باشید که ماسک مو با پوست سر تماس نداشته باشد.
 • برای مراحل بعد از حمام برای باز کردن گره مو می‌توان از محصولات باز‌کننده گره مو استفاده نمود. قبل از استفاده از سشوار یا اتو باید از روغن‌هایی مانند آرگان و سرم مو استفاده کنید تا از ساقه مو در برابر حرارت بالا محافظت کند.
کلاه حمام

کلاه حمام در هنگام حمام موجب خشک ماندن مو در حین حمام می‌شود.

روتین مراقبت از موهای رنگ شده

 • افرادی که مو‌های خود را رنگ کرده‌اند باید کمتر موهای خود را بشویند. محصولات شوینده مو همراه با آب به سرعت رنگ مو‌های شما را محو می‌کنند. می‌توانید برای خشک نگه‌داشتن موهایتان هنگام دوش از کلاه دوش استفاده کنید.
 • از مواد شیمیایی که به محو کردن رنگ مو معروف هستند؛ دوری کنید. یکی از بدترین دشمنان موی شما سولفات است. متاسفانه اکثر برند‌های شامپوی مصرفی دارای سولفات به عنوان ماده اصلی خود هستند. شامپو‌هایی که دارای سطح بالایی از سورفکتانت هستند؛ موجب پاکسازی عمیقی می‌شوند که این سبب می‌شود رنگ مو زودتر تغییر کند. استفاده از شامپو‌های مناسب مو‌های رنگ شده در کنار شامپو‌های فری سولفات موثر خواهند بود.
 • استفاده از ماسک مو در داخل حمام یکی از قسمت‌های مهم روتین مراقبت از مو‌های رنگ شده است. این مورد سبب می‌شود تا بخشی از رطوبت مو حفظ شود و از موخوره و خشکی مو جلوگیری می‌کند.
ماسک موی کراتینه استلو

ماسک موی کراتین‌+ استلو

روتین مراقبت از مو‌ها در برابر موخوره

 • موخوره عارضه‌ای است که در اثر آسیب‌های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولاً به صورت چند شاخه شدن انتهای مو‌ها یا بروز شکاف طولی در آنها رخ می‌دهد. درواقع مجموعه عواملی که به مو‌ها آسیب رسانده و باعث خشکی یا شکنندگی آن می‌شوند؛ در نهایت باعث بروز موخوره در مو‌ها خواهند شد. انواع مختلفی از موخوره وجود دارد که علل متعددی هم دارد؛ از این میان می‌توان به برس زدن خشن و محکم مو‌ها اشاره کرد. از طرفی استفاده از شانه‌های پلاستیکی به دلیل ایجاد الکتریسیته ساکن زمینه را برای اصطحکاک مو‌ها و افزایش ضربه‌پذیری آنها و ایجاد مو‌خوره تسهیل می‌کند. بنابراین بهتر است از شانه‌های چوبی و دندانه درشت برای شانه‌کردن مو‌ها استفاده کنید.
 • از علل دیگر ایجاد موخوره استفاده بیش از حد از سشوار گرم است. در هنگام استفاده از سشوار استفاده از سرم مو بسیار توصیه می‌گردد. فاصله کافی سشوار با مو را حفظ کنید و از باد گرم نه داغ استفاده کنید.
 • افرادی که مو‌های خود را همیشه به صورت گوجه‌ای یا دم‌اسبی می‌بندند؛ باید زودتر از دیگران در انتظار موخوره باشند. هر نوعی از بستن مو‌ها که باعث کشیدگی آنها شود؛ می‌تواند امکان بروز موخوره را تشدید کند. به علاوه بستن یا جمع‌کردن مو‌های خیس نیز از دیگر عوامل بروز موخوره در مو‌های شما است.
 • برای از بین‌بردن موخوره راهی به جز کوتاهی مو وجود ندارد. نوک‌گیری مو حداقل هر 3 ماه یک بار باید انجام شود. شکستگی ایجاد شده در مو‌ها قابل ترمیم نیست. پس تنها کاری که میتوان کرد مراقبت صحیح از مو‌ها می‌باشد.

در کل حفظ روتین مراقبت از مو سبب حفظ سلامت موی شما می‌شود؛ به همین سبب لازم است در انتخاب محصولات مراقبت از مو دقت لازم را داشته باشید.