راه‌های جلوگیری از ریزش مو

مو‌های پر و سالم برای ظاهر و اعتماد به نفس بسیاری از افراد نقشی اساسی دارد. اگر مو شروع به نازک‌شدن یا ریزش کند ممکن است ناراحت‌کننده باشد. خوشبختانه چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ریزش مو یا تقویت رشد مو انجام دهید. بهترین راه برای کُند کردن یا متوقف کردن ریزش مو رسیدگی علت زمینه‌ای است مثل زایمان، جراحی یا یک عامل استرسزای دیگر. ریزش مو در برخی موارد می‌تواند موقتی باشد، اما در مواردی دیگر علت پیچیده است.

رژیم غذایی

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد [1] که رژیم غذایی حاوی سبزیجات خام و گیاهان تازه مانند رژیم مدیترانه‌ای ممکن است خطر آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی زنانه یا طاسی با الگوی مردانه) را کاهش دهد یا شروع آن را کند کند. بهترین نتیجه زمانی مشاهده شد که شرکت‌کنندگان مقادیر زیادی از این غذاها مانند جعفری، ریحان و سبزیجات سالاد را بیشتر از 3 روز در هفته مصرف کردند.

فولیکول‌های مو بیشتر از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده‌اند. یک مطالعه در سال 2017  [2]بر روی 100 فرد مبتلا به ریزش مو به کمبود تغذیه‌ای متعددی در شرکت کنندگان اشاره کرد؛ از جمله اسیدآمینه که به عنوان بلوک‌های سازنده پروتئین عمل می‌کند. در حالی که محققان اشاره می‌کنند که مطالعات بیشتری موردنیاز است، اما خوردن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. انتخاب‌های سالم شامل غذاهایی مانند موارد زیر است:

  • تخم‌ مرغ
  • آجیل
  • لوبیا و نخود
  • ماهی
  • لبنیات کم چرب
  • جوجه
  • بوقلمون

ویتامین A تا حدی از رتینوئید‌ها تشکیل شده است که از رشد موی سالم حمایت می‌کند و بر چرخه مو تاثیر می‌گذارد، اما وابسته به دوز است به این معنی که مقدار زیاد یا خیلی کم می‌تواند به مو‌‎‌های شما آسیب برساند.

بعید است ویتامین A زیادی از منابع غذایی دریافت کنید. بنابراین بشقاب خود را با غذا‌های غنی از ویتامین A مانند سیب زمینی شیرین، فلفل شیرین و اسفناج پر کنید.

مکمل‌ها

مولتی ویتامین

دانشمندان تشخیص داده‌اند که ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر برای فرآیند‌های رشد و حفظ مو به ویژه با تغییر سلولی مهم هستند:

ویتامین‌های  A، B، C و D و آهن، سلنیوم و فلز روی را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید و یا از پزشک خود بخواهید یکی برای شما تجویز کند.

ویتامین D

یک مطالعه در سال 2018 اشاره کرد[3]  که ویتامین D با آلوپسی غیراسکار مرتبط است. درمان کمبودها ممکن است به رشد مجدد کمک کند.

بیوتین

بیوتین- ویتامین H یا B7 در سنتز اسید‌های چرب در بدن نقش دارد. این فرایند برای چرخه زندگی مو ضروری است و در صورت کمبود ممکن است دچار ریزش شود.

جینسینگ

مکمل جینسینگ حاوی مواد شیمیایی گیاهی خاصی است که ممکن است باعث رشد مو در پوست سر شود. مطالعات بیشتری برای توصیه دوز‌های خاص مورد نیاز است. در عین حال قبل از افزودن مکمل‌های جینسینگ به رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت از مو

در مقاله‌ی قبل به بررسی کلی چگونگی حفظ روتین مو اشاره شده است. استفاده از روتین‌های مناسب جنس مو به محافظت از مو در برابر تنش های فیزیکی کمک می‌کند. اگرچه ژنتیک نقش بسیار زیادی در داشتن مویی سالم دارد، اما مراقبت‌های روزانه نیز تاثیر خود را میگذارند. استفاده از روغن‌های مختلف مانند روغن جوجوبا، روغن آرگان، روغن نارگیل، روغن رزماری، روغن بابونه و روغن کالندولا به احیای مو‌های آسیب‌دیده و جلوگیری از ریزش آن کمک زیادی می‌کند.

روغن احیا‌کننده مو استلو با هدف احیا و ترمیم مو پاسخگو نیاز مو است و نقش جلوگیری از ریزش مو نیز دارد. این محصول در 4 ویال موجود است و به دلیل مواد مغذی زیاد میتوان در سایر محصولات دیگر مانند دکلره برای کاهش آسیب آن استفاده نمود.

درمان‌های پزشکی

لیرز درمانی

لیزر‌های سطح پایین ممکن است به بهبود تراکم مو برای افراد مبتلا به ریزش موی ژنتیکی و ریزش ناشی از شیمی درمانی کمک کند. این گزینه درمان با نور قرمز نیز نامیده می‌شود و ممکن است با تحریک سلول‌های بنیادی اپیدرمی کار کند.

پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست سر به تحریک رشد در مناطقی که قبلا تحت تأثیر ریزش مو قرار گرفتند؛ کمک می‌کند. خون از طریق یک سانتریفیوژ برای جدا کردن پلاکت‌ها جریان می‌یابد و سپس به پوست سر تزریق می‌شود. در این مطالعه در سال 2014  [4]یازده شرکت‌کننده پس از چهار جلسه 30 درصد رشد بیشتری را در نواحی نازک‌تر مشاهده کردند.

دارو درمانی

این بخش باید زیر نظر پزشک انجام شود.

ماینوکسیدیل

این دارو بدون نسخه برای کمک به ریزش مو شناخته شده است. هر روز مایع یا کف را روی پوست سر ماساژ دهید. عوارض جانبی شامل تحریک پوست سر و آکنه در محل استفاده است. عوارض جانبی نادرتر شامل ضربان قلب نامنظم و تاری دید است.

فیناستراید

این قرص نسخه‌ای می‌تواند به کاهش ریزش و تقویت رشد جدید کمک کند. ممکن است لازم باشد تا 12 ماه از دارو استفاده شود تا نتایج مشاهده شود. هر کدام از داروها می‎تواند همراه با عوارض جانبی باشد. افرادی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند از مصرف این دارو خودداری کنند.

اثر داروی فیناستراید پروپشیا روی مو

عکس بعد و قبل یک بیمار بعد از هشت ماه استفاده از فیناستراید

فنیل افرین

فنیل افرین موضعی ممکن است با تحریک عضلات فولیکول برای انقباض به ریزش موکمک کند. به عنوان مثال کندن مو در زمان برس زدن سخت‌تر می‌شود. متاسفانه فنیل افرین وضعی هنوز در دسترس عموم نیست.

روش‌های دیگر

ماساژ

ماساژ پوست سر احساس خوبی دارد و یک مطالعه کوچک در سال 2016  [5]نشان داد که شرکت‌کنندگان در طول 24 هفته نتایجی را با حداقل 4 دقیقه ماساژ در روز مشاهده کردند.

یوگا

ریزش مو ناشی از استرس ممکن است به خوبی به یوگا پاسخ دهد. برای جلوگیری و کاهش ریزش مو حرکات کاهش استرس یوگا را امتحان کنید.

References

[1] S. Mastroeni, T. Mannooranparampil, D. Abeni, “Mediterranean Diet: Fresh Herbs and Fresh Vegetables Decrease the Risk of Androgenetic Alopecia in Males,” Springer Link, Vol. 310, p.71-76, 27 November 2017. [Online]. Available: https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-017-1799-z/.

[2] D. Gowda, V. Premalatha, “Prevalence of Nutritional Deficiencies in Hair Loss among Indian Participants: Results of a Cross-sectional Study,” vol, 10, no. 4103, p. 48, 9 September 2017. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28932059//.

[3] J. Hoot, M. Sadeghpour, “Nonscarring Alopecia Associated with Vitamin D Deficiency,” vol. 30, no. 14, p. 84, 2 July 2018. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30138496//.

[4] C. Hannan, S. Frothingham, “PRP for Hair Loss,” vol. 20, no. 15, p. 30, 3 January 2019. [Online]. Available: https://www.healthline.com/health/prp-for-hair-loss/.

[5]. T. Koyama, K. Kobayashi, T. Hama, K. Murakami, R. Ogawa, ” Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue,” vol. 16, no. 20, p. 8, 25 January 2016. [Online]. Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347//.