ویتامین ب5 چیست؟

بسیاری از محصولات حاوی ویتامین ب5 هستند. ویتامین ب5 هم در گیاهان و هم در حیوانات وجود دارد. این ماده در بسیاری از غذا‌ها مانند گوشت، سبزیجات، غلات، حبوبات، تخم‌مرغ و شیر وجود دارد، ولی شکل ویتامین ب5 درغذاها بسیار ناپایدار است و بنابراین نمی‌توان از آن در مراقبت از پوست استفاده کرد. بنابراین در فرمولاسیون از پرو ویتامین ب5 (دکسپانتنول) استفاده می‌شود. هنگامی که به صورت موضعی استفاده می‌شود؛ پرو ویتامین ب5 به سرعت جذب پوست می‌شود و به ویتامین ب5 تبدیل می‌شود.

ویتامین ب5 یک اسید محلول در آب است که برای حفظ کیفیت پوست ضروری است. این ماده یک مرطوب‌کننده و نرم‌کننده است که به طور موثری آب را نگه می‌دارد و پوست را برای مدت زمان زیادی مرطوب می‌کند. توانایی مرطوب‌کنندگی آن باعث شده که از آن به عنوان یک عنصر اصلی در بسیاری از محصولات پوست، مو و آرایشی یاد کنند.

اگرچه ویتامین ب5 بسیار شبیه هیالورونیک‌اسید است، اما جایگاه خود را هنوز پیدا نکرده است. این ماده سزوار این است که نه تنها به عنوان یک مرطوب‌کننده بلکه به عنوان نرم‌کننده که باعث جلوگیری از خروج رطوبت از پوست می‌شود؛ شناخته شود. علاوه بر آن ویتامین ب5 دارای خواص ضدالتهابی نیز می‌باشد که به ترمیم زخم کمک می‌کند. این ماده برای هر نوع پوستی استفاده می‌شود و مانعی برای آن وجود ندارد. ویتامین ب5 نه تنها ترک‌ها را بهبود می‌بخشد؛ بلکه باعث تولید سلول‌هایی می‌شود که برای ترمیم زخم ضروری هستند.

ویتامین ب5 به دو شکل برای مصرف و به عنوان یک ماده مراقبت از پوست در طیف وسیعی از محصولات استفاده می‌شود. ویتامین ب5 موجود در غذا از کوآنزیم A تشکیل شده است که نقش اصلی را در متابولیسم و تجزیه چربی، پروتئین و کربوهیدرات‌‌ها به انرژی ایفا می‌کند در صورتی که پرو ویتامین ب5 با نفوذ به داخل پوست سبب ترمیم پوست و تامین رطوبت می‌شود.

ویتامین ب5 چگونه برای پوست ما مفید است؟

دلایل بسیار خوبی وجود دارد که چرا می‌توان از ویتامین ب5 در بسیاری از محصولات استفاده کرد. خاصیت مرطوب‌کنندگی بالا، ضدالتهابی و ترمیم‌کنندگی آن از چند دلیل مهم بودن این ماده می‌باشد.

افزایش رطوبت‌رسانی

اگر عمیق‌تر ‌این موضوع بررسی شود؛ می‌توان گفت حفظ رطوبت را افزایش می‌دهد و رطوبت را به پوست جذب می‌کند. همچنین می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و آن را در اختیار سلول‌ها قرار دهد. پرو ویتامین ب5 یک ماده‌ای است که می‌تواند به آب متصل شود؛ بنابراین نه تنها آب پوست را جذب می‌کند بلکه آن را روی پوست نگه می‌دارد.

کمک به سد محافظتی پوست

کارکرد دیگر آن این است که سبب بهبود سد محافظتی پوست می‌گردد؛ به نحوی که میزان رطوبت از دست رفته از پوست را کاهش می‌دهد.

کاهش التهاب و سوزش

همچنین سبب به حداقل رساندن التهاب و سوزش می‌شود. با تأمین رطوبت و بهبود ترک‌های روی پوست، التهاب و تحریک پوست را کاهش می‌دهد. ویتامین ب5 در بسیاری از لوسیون‌ها، کرم‌ها مخصوصاً آنهایی که برای تحریکات پوستی مانند جوش و نیش حشرات هستند؛ استفاده می‌شود.

کمک به تسکین و رفع خطوط ریز

ویتامین ب5 هنگامی که برای مدت زمان قابل توجهی روی پوست استفاده شود؛ می‌تواند به صاف کردن خطوط و سالم ماندن آن کمک بسیاری کند. به دلیل همین اثر ویتامین ب5 به طور معمول در محصولات مراقبت از پوست مانند ضد پیری استفاده می‌شود.

کمک به آکنه

ویتامین ب5 برای آکنه بسیار مفید است. محققان ثابت کردند که زخم‌های آکنه را می‌توان با ویتامین ب5 کاهش داد. به غیرفعال کردن تکثیر فیبروبلاست کمک و روند پوشاندن سطوح اپیتلیال آسیب دیده را تسریع می‌کند. به این صورت سبب کاهش التهاب ناشی از آکنه می‌شود و درخشندگی پوست را افزایش می‌دهد.

کمک به خاصیت ارتجاعی پوست

این ویتامین چندکاره است و نه تنها سبب آبرسانی و مرطوب‌کنندگی می‌شود؛ بلکه بافت آسیب دیده پوست را بازسازی می‌کند.

ویتامین ب5 می‌تواند توسط افراد در هر گروه سنی استفاده شود. بسیاری از محصولات ضدپیری دارای ویتامین ب 5 هستند؛ که به ایجاد خاصیت ارتجاعی پوست، مرطوب‌کنندگی، نرم‌کنندگی برای هر نوع پوستی صرفنظر از سن یا جنسیت مفید است.

شرکت لاله اکباتان در محصولات لاین کرم خود با برند کنز از ویتامین ب5 استفاده می‌کند. کرم‌های مرطوب‌کننده کنز در انواع مختلف حاوی ویتامین ب5 هستند که رطوبت فراوانی را به پوست شما می‌بخشد و از دست رفتن آب پوست جلوگیری می‌کند. این محصولات می‌توانند در روتین روزانه افراد قرار بگیرند و پوست شفاف و نرمی را برایتان به ارمغان بیاورد.

منابع:

[1] Enclaire, “Vitamin B5 for Skincare: Benefits, Uses, Side Effects,” 30 Sep 2020, [Online]. Available: https://enclaire.in/article/vitamin-b5-for-skincare-benefits-uses-side-effects/.