وازلین

 تاریخچه و تعریف پترولیوم ژلی (وازلین)

پترولیوم ژلی (ژله پترولیوم یا پترولاتوم) مخلوطی از روغن‌های معدنی و موم است که یک ماده ژله مانند نیمه جامد را تشکیل می‌دهد؛ این محصول از زمانی که سِر رابرت آگوستوس چزبرو آن را در سال 1859 کشف کرد؛ تغییر چندانی نکرده است. چزبرو متوجه شد که کارگران نفت از ژله‌ای برای التیام زخم‌ها و سوختگی‌های خود استفاده می‌کنند. او در نهایت این ژله را با نام تجاری وازلین ارائه کرد.

وازلین کنز

وازلین کنز – وازلین خالص و ویتامینه

فواید وازلین

فواید پترولیوم ژلی یا وازلین آن است که با ایجاد یک سد محافظتی از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. وازلین حاوی پارافین مومی است که استفاده مداوم از آن باعث نرمی پوست می‌شود. وازلین خراش و سوختگی جزئی پوست را هم می‌تواند درمان کند؛ یک مطالعه نشان می‌دهد؛ وازلین در مرطوب نگه‌داشتن پوست در طول بهبودی پس از جراحی موثر است. این ممکن است به ویژه برای صدمات پوستی معمولی کمتر چشمگیر باشد. در زمان استفاده از وازلین بدین منظور باید اطمینان حاصل کنید که سطحی که روی آن وازلین می‌زنید به درستی تمیز و ضدعفونی شده باشد. در غیر این صورت باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا می‌توانند در داخل آن به دام افتاده و روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.

استفاده از وازلین بعد از حمام به عنوان یک مرطوب‌کننده از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند. همچنین می‌توانید از آن برای خشکی بینی در فصل سرما یا آلرژی استفاده کنید.

وازلین پمپی کنز - وازلین معطر

وازلین پمپی کنز – خالص (آبی) و معطر ویتامینه (سبز)

از وازلین برای پاشنه‌های ترک خورده پا استفاده می‌شود؛ پاهای خود را در آب گرم خیس کنید و مقداری نمک به آن اضافه کنید سپس آن را کاملا با حوله خشک کنید و مقداری وازلین بر روی پاشنه پا پخش کنید در نهایت از جوراب نخی تمیز استفاده کنید.

وازلین همچنین در لب‌هایی که دچار ترک و پوسته پوسته شدند؛ استفاده می‌شود و باعث بهبود آن می‌گردد.

در نوزادان و کودکان استفاده از وازلین بسیار موثر است به طوری که باعث کاهش بروز بثورات پوشک در آن‌ها می‌شود. قبل از استفاده، پوست کودک خود را به خوبی تمیز و با حوله خشک کنید. وازلین یک سد محافظتی تشکیل می‌دهد که به محافظت از پوست در برابر قرار گرفتن مداوم در معرض رطوبت نیز کمک می‌کند.

Baby Vaseline وازلین کودک بچه

کرم وازلین کودک کنز

وازلین از ایجاد لکه‌های پوستی ناشی از رنگ مو و یا لاک ناخن جلوگیری می‌کند؛ وازلین را در امتداد خط موی خود بمالید تا از لکه دار شدن رنگ مو بر روی پوست جلوگیری کنید. در هنگام استفاده از لاک ناخن نیز می‌توانید به همین منظور از وازلین استفاده کنید. وقتی کارتان تمام شد؛ وازلین به راحتی از روی پوست پاک می‌شود.

برای حفظ بوی عطر می‌توان از وازلین برای طولانی‌تر کردن بوی عطر استفاده کرد.

وازلین به عنوان روان کننده برای اجسام گیر کرده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال زمانی که انگشتر در انگشت چسبیده باشد؛ مقداری وازلین بر روی انگشت قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که در اطراف و زیر حلقه وازلین پخش شده باشد این مسئله به لیز خوردن انگشت حلقه شما کمک خواهد کرد.

احتیاط در استفاده از وازلین

در حالی که وازلین فواید زیادی دارد، اما باید فقط برای استعمال خارجی باشد و به هیچ عنوان برای استفاده داخلی نباید از آن استفاده کرد. همچنین  برای افرادی که پوست چربی دارند استفاده بیش از حد از وازلین توصیه نمی‌شود چرا که باعث افزایش چربی پوست و ایجاد آکنه خواهد شد.