زینک اکسید چیست؟

زینک اکسید یک ماده شیمیایی  پودری است که از اکسید شدن روی یا همان زینک به دست می‌آید. از این ماده می‌توان برای درمان چندین بیماری پوستی از جمله التهاب، آسیب‌های ناشی از نور خورشید، آکنه و غیره استفاده کرد. علاوه بر محافظت از پوست برای چندین دهه از زینک اکسید برای کرم‌های راش پوشک، ضدآفتاب، ترک پا، مرطوب‌کننده و سایر محصولات آرایشی استفاده میکنند.

آیا زینک اکسید برای پوست ایمن است؟

زینک اکسید یک ماده ایمن است که در لوازم آرایشی استفاده می‌شود. برای اطمینان از این مسئله توصیه می‌گردد؛ مقداری از آن را بر روی پوست امتحان کنید.

تأثیر زینک اکسید بر روی پوست

زینک دارای توانایی طبیعی برای التیام زخم است؛ افرادی که زخم یا آسیب پوستی دارند؛ می‌توانند از زینک اکسید استفاده کنند؛ که پوست را از درون بهبود می‌بخشد و سبب تسکین آن می‌شود. کمبود روی نیز می‌تواند بهبود زخم را کندتر کند. زینک اکسید ضدمیکروبی و ضدالتهاب است. همه این موارد به زینک اکسید کمک می‌کند تا شانس عفونت باکتریایی را کاهش دهد. زینک اکسید می‌تواند سبب کنترل چربی اضافه پوست شود. خواص ضدالتهابی زینک سب می‌شود برای درمان مشکلات التهابی پوست مفید باشد و زمانی که با سایر عوامل ضدباکتریایی ترکیب می‌شود به کاهش درد، شدت و بروز جوش نیز کمک می‌کند.

زمانی که پوست پیر می‌شود؛ کلاژن و الاستین پوست کاهش می‌یابد؛ که پتانسیل کشسانی و استحکام پوست را کاهش می‌دهد. زینک تولید کلاژن و الاستین را تشویق می‌کند که ساختار زیرین پوست را تقویت می‌کند. به نوبه خود این امر شاخص‌های پیری را کاهش می‌دهد.

هنگامی که کرم زینک اکسید به صورت موضعی استفاده می‌شود؛ به عنوان یک قابض یا جمع‌کننده پوست عمل می‌کند. زینک اکسید تشکیل چربی زیر پوست را کنترل می‌کند و از تولید چربی اضافی جلوگیری می‌نماید. بنابراین کسانی که پوست چرب دارند؛ می‌توانند از این فایده کرم زینک اکسید موضعی استفاده کنند. همچنین کاهش تشکیل چربی به حفظ چربی پوست کمک می‌کند و از ایجاد جوش جلوگیری می‌کند.

از کرم زینک اکسید می‌توان برای درمان سوختگی‌های جزئی پوست استفاده کرد. از زینک اکسید برای درمان تحریکات پوستی و سوزش پوست می‌توان استفاده نمود؛ زیرا مانند سدی در مقابل عامل تحریک‌کننده عمل می‌کند و در نتیجه به پوست فرصت بهبودی می‌دهد. به همین دلیل از این ترکیب در دارو‌های ادرار سوختگی استفاده می‌شود.

نکات مهم در استفاده از زینک اکسید

  • همیشه قبل از استفاده از زینک اکسید روی پوست تست شود.
  • هرگز زینک اکسید را روی پوست تاول زده نزنید.
  • اگر پوست خشکی دارید می‌توانید به همراه مرطوب‌کننده استفاده کنید تا از خشک شدن بیشتر آن جلوگیری کنید.
  • اگر هر دارویی استفاده می‌کنید؛ قبل از استفاده از زینک اکسید پزشک خود را در جریان بگذارید.
  • از زینک اکسید به عنوان داروی داخلی استفاده نکنید.
  • زینک اکسید برای تمام  انواع پوست بی‌خطر است؛ افراد دارای پوست‌های حساس نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

محصولات حاوی زینک اکسید

زینک اکسید در محصولات مختلفی می‌تواند استفاده گردد که از میان آنها ضد آفتاب‌ها، کرم‌های مخصوص کودکان، کرم ترک‌پا، کرم‌های ضدالتهاب و سوختگی و … .

کرم کودک و کرم ترک‌پا کنز از دسته محصولاتی هستند که حاوی زینک اکسید است  و تاثیر قابل مشاهده‌ای بر روی پوست میگذارد. کرم تیوپی کودک با ایجاد لایه محافظتی بر روی پوست کودک از ایجاد التهاب ناشی از پوشک و ادرار سوختگی جلوگیری می‌کند. این کرم همچنین با داشتن اسرین و موم زنبور عسل سبب افزایش قدرت جذب آب و نرم شدن پوست می‌شود. کرم ترک‌پا کنز حاوی زینک اکسید از تحریکات پوستی مانند ترک پوستی و بریدگی جلوگیری می‌کند و با داشتن اوره و آلانتوئین سبب نرم شدن ترک‌های پا میگردد.

زینک اکسید مزایای زیادی برای سلامت پوست دارد.مطمئناً پوست سالم به عنوان یک جزو کلیدی است. این ماده قوی می‌تواند بخضی از روتین روزانه شما باشد. قبل از استفاده از محصولات لیبل آن را با دقت مطالعه کنید و دستورالعمل‌های مصرف را رعایت کنید.

Baby Vaseline وازلین کودک بچه

کرم کودک کنز – حاوی وازلین، اوسرین، کالندولا و زینک اکسید

References

S, Bhattacharya, “Zinc Oxide for Skin: Benefits, Uses & Side Effects,” SkinKraft, vol. 50, no. 3. P.12, 8 April 2022, [Online]. Available: https://skinkraft.com/blogs/articles/zinc-oxide-for-skin/.